Lincura ili srčanik ubraja se u najstarije ljekovite biljke.
Njezin korijen ubraja se u najefikasnije prirodno sredstvo za liječenje želuca.
Srčanik pospješuje probavu, otklanja pritisak u želucu, mučninu, napade nesvjestice.
Preporučuje se kod nedovoljnog stvaranja želučanog soka, slabog pražnjenja želuca, kiselog podrigivanja i žgaravice, kod hronične začepIjenosti, groznice, teškog disanja i astme. Lincura stimuliše pokretljivost želuca i izaziva jače lučenje želudačnog soka, pojačava pražnjenje žučne kese i lučenje žuči.
Pridonosi poboljšanju sastava krvi i povećanju crvenih i bijelih krvnih zrnaca u pravilnom omjeru te se zbog toga koristi u liječenju slabokrvnosti i bljedoće.
Lincura korijen se koristi za liječenje dubokih, i nečistih rana i drugih ozljeda.
Ljekovita korijen sadrži gorke materije, glikozide: gencipikrin, amarogencin.
U korijenu lincure se mogu naći i dva alkaloida, najviše gencianina.
Sadrži i mnogo trisaharide: gencianoze i disaharida; genciobioze, masno ulje i pektin.
Indikacije korijena lincure: Insuficijencija jetre, intelektualna premorenost i opšti umor, poboljšanje apetita, dispepsija, gastro-intestinalni problemi, anemičnost, tuberkuloza, dijareja (proljev), dizenterija i paraziti u crijevima.
Lincura je jedan od najboljih ojačivača ljudskog imunog sisteama. Stimuliše jetru, žučnu kesicu i probavni sistem. Korjen djeluje protiv upalno, antiseptično, protiv parazitno. Sredstvo je protiv groznice.
Čaj od lincure se preporučuje za malokrvnost pošto podržava stvaranje bijelih i crvenih krvnih zrnaca.
Lincura korijen se ubraja u tzv. droge s gorkim tvarima jer gorka tvar koju sadrži u najvećem je dijelu zastupana u sastavu ljekovitih i djelotvornih tvari, stoga ga treba uzimati najmanje 1 sat prije jela jer nakon jela djeluje prilično nepovoljno na probavu.
Narodna medicina lincuru preporučuje i za stomačne tegobe, protiv groznice, za jačanje organizma i pospješivanje apetita. Ljekoviti napitak se pravi ili stavljanjem korjena u rakiju ili kuhanjem u vodi, koja se kasnije također pije u čašicama na prazan stomak.
Korijen lincure se ne smije kuhati duže od par minuta, ali se može držati natopljen u vodi 4-8 sati (količinu preporučenu za pripremu čaja) i potom piti.
Za dobar krvotok dovoljno je staviti komad korjena lincure dužine pet centimetara u flašu rakije, i u malim čašicama piti na prazan želudac.
U slučaju upale vena, kao oblog preporučuje se korjen lincure pomješan sa rakijom.
Pripravci od lincure:
Vino od lincure: 30 do 40 g suhog korijena lincure staviti na močenje kroz 14 dana u 1/2 litre bijelog ili crnog vina. Vino procijediti i uzimati 2 – 3 puta na dan po 0,5 dcl vina, 30 minuta prije jela.
Rakija od lincure:30 do 50 g usitnjenog suhog korijena lincure preliti rakijom i dobro zatvoriti. Nakon što odstoji 10 dana, uz povremeno protresanje procijediti tekućinu. Uzimati 2 do 3 puta na dan po 0,3 dcl rakije 30 minuta prije jela. Samo jedan gutljaj rakiji od lincure pomaže planinarima – alpinistima da otklone iznemoglost od gladi i hladnoće te da pobudi mišiće i ojača želudac.
Hladni čaj od lincure: 1 kašicicu suhog usitnjenog korijena lincure preliti hladnom vodom, pokriveno ostaviti da odstoji 10 do 12 sati ili preko noći, a slijedeći dan tekućinu procijediti i uzimati 3 puta na dan po jednu šalicu čaja.
Čaj za jačanje organizma : 30 g korijena lincure i ½ l hladne vode. Usitnjeni korijen lincure pomiješati, 1 – 2 žlice preliti hladnom vodom, zakuhati, kratko prokuhati i pokriveno ostaviti da odstoji 2 sata. Čaj procijediti i uzimati u gutljajima tokom dana.
Rakija za želudac: 1 l rakije, 20 g korijena lincure, 250 g šećera. Usitnjeni korijen lincure staviti u staklenku, preliti rakijom i dobro zatvoriti. Nakon što odstoji 3 sedmice, uz povremeno protresanje, rakiju procijediti. Šećer rastopiti u malo vode i zavrijeti te umiješati u rakiju. Rakiju uliti u boce i ostaviti da odstoji nekoliko sedmica. Uzimati dva puta na dan po 1 čašicu rakije.
Ljekovite pripravke od lincure treba uvijek uzimati 1/2 do 1 sat prije jela, a nikada za vrijeme jela ili poslije jela. Također, preparati od lincure ne preporučuju se pacijentima s čirem na želucu ili dvanaesniku, te kod visokog pritiska.
Ne smiju ga upotrebljavati ni trudnice. Lincuru ne smiju uzimati izrazito osjetljive osobe kod kojih postoji sklonost krvarenju iz nosa ili krvarenju želuca ili crijeva.
Uzimanje pripravaka od lincure u većim količinama može dovesti do reakcije želuca, mučnine, povraćanja i ubrzanog rada srca.
Pakovanje:50g.
Rješenje Ministarstva zdravstva FBiH broj.:04-33-4056-2/20 od 01.09.2020.